Paraga La Familia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Paraga La Familia

In Patrone We Trust!
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 PM team - Yorkshire United (10531)

Πήγαινε κάτω 
+2
beastie
SteelGandalf
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 7:43 am

6η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (3/1) 0-0 Consuming Zombies (3/0)

Πολύ δύσκολο το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά η ομάδα μας τα κατάφερε να μην δεχτεί τέρμα και να πάρει την ισοπαλία. Μάλιστα η δική μας ομάδα ήταν αυτή που είχε και μία ευκαιρία να κλέψει το ματς, αλλά το 0-0 είναι το δικαιότερο αποτέλεσμα.

7η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Dinamo GNR (6/2) 1-0 Yorkshire United® (0/0)

Σαφώς ανώτερη η γηπεδούχος, πιστοποίησε την υπεροχής της, με τέρμα, νωρίς, στο 23ο λεπτό και πήρε μια πολύ σημαντική και δίκαιη νίκη.

8η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (8/1) 1-0 11 Dwarfs (0/0)

Παιχνίδι φάντασμα το σημερινό και αντί να λήξει με σκορ τουλάχιστον 3-0, υπέρ μας, έληξε με μόλις ένα τέρμα διαφορά!!!

Η ομάδα μας είχε 6/6 κερδισμένα a.t. συν αυτό του καιρού (ήλιος), την ώρα που η αντίπαλος μας είχε 0/4 a.t. (αν έχασε το οφσάιντ) και παίχτη, ως δεξιό μπακ, πολύ καλής ποιότητας, ενώ απέναντι του βρισκόταν, για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, παίχτης εκπληκτικής ποιότητας, κοντά στην παγκόσμια κλάση!!!

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να σχολιάσω κάτι περισσότερο, πέραν του γεγονότος πως οι διαφορές (σύμφωνα με τις περιοχές δράσης) των αστεριών στην επίθεση μας σε σύγκριση με την αντίπαλη άμυνα ήταν της τάξεως των 1.5 έως 3 αστεριών. Όταν κάναμε επιθέσεις από αριστερά, υπερτερούσαμε κατά 2.5 αστέρια (συν μισό, δηλαδή 3, όταν βγήκαμε ουδέτερα), ενώ όταν κάναμε επιθέσεις από δεξιά, υπερτερούσαμε κατά 1.5 αστέρι (συν μισό, δηλαδή 2, όταν βγήκαμε ουδέτερα).

Αντίστοιχες ήταν και οι διαφορές μας σε όλες τις υπόλοιπες γραμμές.

Δεν υπάρχει το συγκεκριμένο παιχνίδι... Είμαι αηδιασμένος...

Αποτελέσματα 6ης, 7ης και 8ης Αγωνιστικής

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 678hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Απρ 25, 2013 1:12 pm

9η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Olymbians (4/2) 0-0 Yorkshire United® (3/1)

Καθόλου καλή η σημερινή μας εμφάνιση και αφού δεν το πληρώσαμε με ήττα, είμαστε ευχαριστημένοι.

Δεν μας βγήκαν τα a.t. (τα περισσότερα πήγαν ουδέτερα, έχω την εντύπωση) και, ουσιαστικά, αλληλοεξουδετερωθήκαμε, με αποτέλεσμα, αν και δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες, εκατέρωθεν, να μην επιτευχθεί τέρμα από κάποια ομάδα.

9η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 678hagonistiki

Τα m.o.t.s. έκαναν την εμφάνιση τους πάρα πολύ νωρίς φέτος (στην αυλαία του 1ου γύρου). Οι νάνοι είναι η πρώτη ομάδα που έκανε χρήση της συγκεκριμένης επιλογής και, θεωρώ πως, ήταν απόλυτα σωστή, αφού και το παιχνίδι κέρδισε, αλλά αυτό συνέβη και κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους (παραμονή στην κατηγορία).

Τέλος 1ου Γύρου (Βαθμολογία)

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Vathmologiasuperleague

¶κρως ανταγωνιστικό και το φετινό πρωτάθλημα, το οποίο όμως έχει πιο ξεκάθαρα δεδομένα σε σύγκριση με το περσινό.

Καταρχήν, στην κορυφή υπάρχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα της ομάδας του Γιάννη (Dinamo GNR), η οποία ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο ως η μοναδική αήττητη ομάδα, έχοντας +3 βαθμούς και +3 τέρματα από τον 2ο.

Χωρίς να μπορούμε να μιλάμε για διαφορές ασφαλείας, θεωρώ πως η εμπειρία του Γιάννη, σε συνδυασμό με την αδιαμφισβήτητη ποιότητα του ρόστερ του, είναι αρκετά για να του δώσουν, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Στην 2η θέση, ο Ποσειδώνας και προσωπικά δεν το θεωρώ καθόλου έκπληξη, από μια πολύ δυνατή ομάδα, η οποία πέρσι αδικήθηκε κατάφορα από το παιχνίδι.

3η στην βαθμολογία, βρίσκεται η ομάδα μου, αλλά οι διαφορές, μέχρι και τον 6ο, είναι μικρές.

Φέτος, υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σε ό,τι αφορά τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή τους.

Αν εξαιρέσουμε τον Αυτοκράτορα, οι υπόλοιπες τρεις, αν και είναι νωρίς ακόμη, έχουν αρχίσει να διαφαίνονται στον ορίζοντα, χωρίς ωστόσο να πρέπει να τις ξεγράψουμε. Μαθηματικά υπάρχουν ελπίδες (πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά τα πράγματα, από την στιγμή που μόλις ολοκληρώθηκε ο 1ος γύρος; ), αλλά και μέσα στο γήπεδο, στον 2ο γύρο, υπάρχουν πιθανότητες για ανατροπή των δεδομένων.

Ευχάριστη έκπληξη, προφανώς μη αναμενόμενη και λόγω εμπειρίας του προπονητή της, αλλά και ποιότητας παιχτών, η ομάδα 11 Dwarfs, η οποία όχι μόνο αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει, αλλά καταφέρνει να συγκεντρώνει και πολύτιμους βαθμούς (νίκης), έχοντας, μέχρι στιγμής, 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και, μόλις, 3 ήττες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠαρ Απρ 26, 2013 7:53 am

4ος Γύρος World Club Cup

le cock sportif (0/0) 0-2 Yorkshire United® (15/7)

Ακόμη μια καταιγιστική εμφάνιση για την ομάδα μας. Είχαμε 6/6 συν καιρό (ήλιος), ενώ ο αντίπαλος μας, είχε 1/4 (πήρε εν κινήσει σουτ κι έχασε αντεπιθέσεις, ζώνη και αναμονή).

Ήμασταν η μοναδική ομάδα που δημιούργησε σωρεία ευκαιριών και, αν και άργησε να έρθει το 1ο, πετύχαμε δύο τέρματα.

Πρόκειται για μία πολύ σημαντική πρόκριση, αλλά το κυριότερο είναι πως πρόκειται για την 4η συνεχόμενη νίκη μας, για φέτος, στον θεσμό.

Με την σημερινή κίτρινη κάρτα ενός παίχτη μου, έφτασαν τρεις (3) παίχτες στο όριο και με επόμενη κάρτα θα χάσουν ένα παιχνίδι, λόγω τιμωρίας.

Εντωμεταξύ, ανάλογος κίνδυνος υπάρχει και για τρεις (3) παίχτες μου στις ελληνικές διοργανώσεις (οι δύο από τους τρεις είναι κοινοί).

Η επόμενη αντίπαλος μας, είναι η BlackSea Team από την Ρουμανία.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SteelGandalf στις Κυρ Απρ 28, 2013 8:10 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΚυρ Απρ 28, 2013 8:10 am

10η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (7/3) 1-1 North Pole (2/2)

Το αίμα πάει σύννεφο!!!

Δεν φτάνει που στο παιχνίδι του πρώτου γύρου συνέβη. Έπρεπε να συμβεί και σήμερα, γιατί έτσι γουστάρει η κ*λο μηχανή του παιχνιδιού.

Πετυχαίνουμε τέρμα νωρίς (στο 11ο λεπτό) με την επίθεση μας να υπερτερεί κατά μισό αστέρι από την αντίπαλη άμυνα. Κάπου εκεί, σκέφτομαι, όλα καλά, πάμε για μια άνετη, αν όχι στο σκορ, τουλάχιστον από άποψη του να απειληθούμε, νίκη.

Τι λες βρε άσχετε (θα μου πείτε...).

Στο 24 λεπτό, η μηχανή έχει άλλη άποψη κι έτσι, αν και η αντίπαλη επίθεση είχε 7.5 αστέρια, έναντι 9.5 αστεριών της άμυνας μας, δεχόμαστε την ισοφάριση...

Σα να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα, με τα ίδια δεδομένα, του δίνει η μηχανή και 2ο σουτ στην εστία μου και λέω, πάει θα το δεχτώ κιόλας το 2ο τέρμα.

Εντωμεταξύ, όταν βγήκα ουδέτερα, είχα και ένα αστέρι διαφορά στην επίθεση μου/ αντίπαλη άμυνα, ενώ στην χειρότερη για μένα ανάποδη κόντρα (άμυνας μου/ επίθεσης του), υπερτερούσα κατά 1.5 αστέρι.

Έπαιξα 7 a.t. και είχα 4/7 (κέρδισα πίεση ψηλά, αντεπιθέσεις, εξόδους, άμυνα ζώνης ενώ έχασα τα μακρινά σουτ και, πιστεύω πως τα άλλα δύο πήγαν ουδέτερα, δηλαδή το οφσάιντ και οι ψηλές μπαλιές, άρα σύνολο 4/5 και 2 ουδέτερα). Ο αντίπαλος είχε 1/2 (πήρε χαμηλή πίεση κι έχασε την αναμονή).

Θεωρώ άδικο 100% το σημερινό αποτέλεσμα και πιστεύω πως, σε συνδυασμό με το ίδιο του πρώτου γύρου, μας στερήθηκαν 4 υπέρπολύτιμοι βαθμοί.

10η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 10hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 02, 2013 7:49 am

11η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

MPOUGATSOKEFALOI AETOI (2/0) 0-1 Yorkshire United® (7/3)

Όπως στον 1ο γύρο, έτσι και στον 2ο, αποδείξαμε την ανωτερότητα μας, με αποτέλεσμα να κερδίσουμε για 2η φορά, φέτος, τις μπουγάτσες.

Δεν κινδυνέψαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, έστω και αν μας έλειπε ο 5ος αμυντικός (Carlos Irala), λόγω καρτών, οπότε και αγωνιζόμασταν με 4 πίσω (οι δύο στο κέντρο), έναντι 3 (στο κέντρο) επιθετικών, για τα πρώτα 30 λεπτά του παιχνιδιού. Το περιμέναμε κάτι τέτοιο και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα, τοποθετώντας εκεί δύο πολύ δυνατά παλικάρια!

Παίξαμε 5 a.t. (4/5) και χάσαμε μόλις 1. Ο αντίπαλος μας, επέλεξε να κάνει χρήση 3 (2/3), ενώ το ένα, νομίζω, πήγε ουδέτερα.

Σήμερα, αν και ήμασταν, για ακόμη μια φορά, αρκετά καλά προετοιμασμένοι και δυνατοί, εντούτοις, βάσει των "περιοχών δράσης", θα μπορούσε η μηχανή να μην μας δώσει κάποιο τέρμα. Οι ευκαιρίες, βέβαια, που δημιουργήσαμε ήταν αρκετές, οπότε και λόγω gs καταφέραμε να πετύχουμε εκείνο το ένα (και τεράστιας σημασίας) τέρμα.

11η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 10hagonistiki

Είναι πολύ σημαντικό, για την ομάδα μας, το γεγονός πως ούτε φέτος θα τεθεί θέμα παραμονής της στην κατηγορία, παρά τον ισχυρό ανταγωνισμό. Αν καταφέρουμε και ένα καλύτερο πλασάρισμα από πέρσι (τερματίσαμε 4οι), θα είναι ακόμη πιο καλά τα πράγματα για εμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠαρ Μάης 03, 2013 3:29 pm

World Club Cup 5ος Γύρος (Φάση των 16)

BlackSea Team (0/0) 0-5 Yorkshire United® (14/7)

Δεν νομίζω πως μπορώ να πω και πολλά για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Αρχικά την φοβήθηκα πολύ την συγκεκριμένη ομάδα, αλλά όσο περνούσαν οι μέρες, κατάλαβα πως έκανα λάθος.

Σε αυτό το συμπέρασμα, βοήθησαν δύο παράγοντες. Πρώτον, η γνώμη του πολύπειρου φίλου Κώστα (Emperor), αλλά και το ενδελεχές scouting.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα για να τον κατατροπώσουμε, αλλά αυτός μας έκανε την ζωή πιο εύκολη, έχοντας μέρες να συνδεθεί, αγωνιζόμενος με 9 παίχτες κι έτσι συνέβη η πιο εύκολη, φετινή, πρόκριση της ομάδας.

Για την ιστορία, δεν χρειάστηκε να επιστρατεύσουμε τα κρυφά μας χαρτιά, στον τομέα της τακτικής, ενώ παίξαμε και 4 a.t. (3/4 το άλλο πρέπει να πήγε ουδέτερα), την στιγμή που ο αντίπαλος μας, είχε 0/2.

Στον επόμενο γύρο, θα υποδεχτούμε μια ακόμη Ισπανική ομάδα, την S. D. O Val, η οποία μόνο ανίκητη δεν φαντάζει.

Αυτό, δεν σημαίνει πως δεν θα υπάρξει η ανάλογη κατασκοπεία, αλλά και η δέουσα προσοχή. Αν ρίξετε όμως μια ματιά και στις υπόλοιπες ομάδες που έφτασαν μέχρι την φάση των 8, θα διαπιστώσετε πως η θεά τύχη, μας χαμογέλασε πλατιά.

Μένει να αποδειχτεί όμως και στην πράξη αυτό, αφού αν δεν τα καταφέρουμε, δεν θα έχει καμία σημασία η σημερινή μας αισιοδοξία.

Τώρα, σε ό,τι αφορά το scouting, έχουμε τα εξής δεδομένα.

Ο Γιάννης, μου έστειλε τον Έλληνα αμυντικό Feidia Psiri, και μάλιστα σε πολύ πρόσφατη "εκδοχή" του.

Εγώ έστειλα τους τρεις scouts μου (level 5), στους εξής παίχτες του:

Στους δύο επιθετικούς του, τον Worns και τον Mielecki, ενώ τον τρίτο μου scout τον έστειλα στον μέσο του τον Alfama.

Είπα στον Κωστή να στείλει τους δικούς του, καταρχήν στον τερματοφύλακα τον 24χρονο, τον Aruz, στον 2ο (από τους 3) μέσους του, τον Aguirre (που είναι 32 ετών, ώστε να δω και τις "απώλειες" από τις αρνητικές προπονήσεις του) και επίσης σε δύο αμυντικούς, με προτίμηση, αρχικά στον Lapa και στον Kim, ενώ τον 5ο του (μου είπε πως θα έχει σίγουρα 5 διαθέσιμους scouts) στον επιθετικό του τον Alicki.

Τι μας μένει λοιπόν...

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει, ας στείλει στους εξής:

Στον μέσο (τον 3ο και δεν έμεινε άλλος) τον Palacios.

Στους αμυντικούς, με πρώτο (από αυτούς που έμειναν) τον Tojal. Επίσης στον Topuzakov.

Τέλος, αν υπάρχει κάποιος scout για να πάρουμε μία γεύση και από τον 4ο επιθετικό του, τον Sruamsiri, δεν θα ήταν και άσχημα.

Εγώ τα γράφω εδώ, ώστε όποιος θέλει και μπορεί, να βοηθήσει, να μην χρειαστεί να κουραστεί και για να μην μπερδευτούμε.

Εκεί που έστειλα εγώ και που θα στείλει ο Κώστας, προς το παρόν δεν χρειάζεται να στείλουμε.

Αν το κάνουμε εγκαίρως, ίσως μπορέσουμε να στείλουμε κάποιους και 2η φορά.

Η επιτυχία της ομάδας μου, σε τεράστιο βαθμό, εξαρτάται από το scouting και, φυσικά, από ολόκληρη την ελληνική κοινότητα.

Σας ευχαριστώ όλους, προκαταβολικά (χωρίς αυτό να αποτελεί μέσο πίεσης).


Εύχομαι να έχουμε όλοι μας Καλή Ανάσταση και Χαρούμενο Πάσχα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΚυρ Μάης 05, 2013 10:33 am

12η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (7/2) 1-0 F.C. Aegaleo (2/0)

Μια νίκη σπουδαίας σημασίας, πέτυχε σήμερα το μεσημέρι η ομάδα μας.

Κυριακή του Πάσχα σήμερα, αλλά το πρωτάθλημα συνεχίστηκε κανονικά και οι παίχτες της Yorkshire, έκαναν το καθήκον τους, κερδίζοντας σε παιχνίδι πρωταθλήματος για πρώτη φορά την συγκεκριμένη αντίπαλο τους.

Έξι είναι οι προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα (με αρχή αυτών από τον προηγούμενο Νοέμβριο), και μέχρι σήμερα τέσσερα παιχνίδια είχαν έρθει ισόπαλα (δίχως τέρματα), ενώ ένα από αυτά (το 1ο κατά σειρά) το είχαμε χάσει με σκορ 1-0. Σήμερα, ήταν η σειρά μας να πετύχουμε τη νίκη, με το ίδιο σκορ (1-0) και να φέρουμε την παράδοση, σε αγώνες πρωταθλήματος, σε απόλυτη ισορροπία. Σε ό,τι αφορά τον θεσμό του κυπέλλου, έχουμε μόλις μία συνάντηση των δύο ομάδων, στο μακρινό, πλέον, 2009 (21/7), κατά την οποία επιβληθήκαμε (και πάλι με σκορ 1-0) επί της σημερινής μας αντιπάλου.

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν το πόσο "κλειστά" είναι τα συγκεκριμένα παιχνίδια, όταν σε επτά αναμτρήσεις, έχουν επιτευχθεί, μόλις, 3 τέρματα!

Από πλευράς advance tactics, εμείς είχαμε 5/5, ενώ το Αιγάλεω είχε 5/6 (έχασε αυτό του τερματοφύλακα), οπότε μιλάμε για μια πολύ ενδιαφέρουσα κόντρα, ταχύτητας κόντρα σε δύναμη. Οι παίχτες της δικής μας ομάδας, λόγω νεαρότερης ηλικίας και καλύτερου gs, κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να πάρουν τρεις υπέρπολύτιμους βαθμούς, οι οποίοι μας ανεβάζουν, προσωρινά, στην 2η θέση της κατηγορίας.

12η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 12hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 1:33 am

Επειδή την φετινή σεζόν δεν έχω κάνει καμία αναφορά για την πορεία της ομάδας μου στον συγκεκριμένο θεσμό, έφτασε η ώρα να το κάνω.

1ος Γύρος Κυπέλλου

Yorkshire United® (15/7) 5-0 AO Trikala (0/0)

Οι αρχικές κληρώσεις, όπως η συγκεκριμένη, δεν δημιουργούν προβλήματα σε ομάδες σαν την δική μου. ¶νετη πρόκριση στον 2ο γύρο.

2ος Γύρος Κυπέλλου

ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ (0/0) 0-6 Yorkshire United® (11/7)

Ακόμη μια εύκολη πρόκριση για την ομάδα μου, απέναντι, τότε, σε ομάδα bot (η οποία μέχρι σήμερα που γίνεται η αναφορά έγινε human, αλλά οδεύει και πάλι προς botοποίηση). Επειδή, λοιπόν, δεν θυμάμαι πως λεγόταν τότε η ομάδα, αναγκαστικά έγραψα το σημερινό της όνομα.

3ος Γύρος Κυπέλλου

Yorkshire United® (11/5) 2-0 Ergotelis (0/0)

Παρά τις πολλές ευκαιρίες μας, δεν καταφέραμε να διευρύνουμε το σκορ, περισσότερο του 2-0, αλλά η πρόκριση ήρθε και πάλι άνετα και δίκαια.

4ος Γύρος Κυπέλλου

Yorkshire United® (12/8 ) 5-0 sperxeiada (0/0)

Ακόμη ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική. Πρόκριση, χωρίς να ιδρώσουμε, στον 5ο γύρο του θεσμού.

5ος Γύρος Κυπέλλου

Yorkshire United® (1/1) 0-2 Dinamo GNR (6/3)

Η ομάδα της Dinamo τείνει να εξελιχτεί σε κακό μας δαίμονα. Ούτε κι εγώ θυμάμαι από πότε έχουμε να την κερδίσουμε (μόλις το κοίταξα, ήταν Μάρτιος του 2010!!!), αλλά έχει κάτι "αιώνες" να συμβεί αυτό.

Η παράδοση, στις μεταξύ μας αναμετρήσεις, είναι πάντως συντριπτικά υπέρ της αντιπάλου μας, η οποία, στο "πρόσωπο" μας, έχει βρει τους καλύτερους πελάτες της...

Κλασική μάχη μεταξύ ταχύτητας κόντρα σε δύναμη, αλλά η αδιαμφισβήτητη ποιότητα της ομάδας του Γιάννη, σε συνδυασμό με τις γνώσεις του και την εμπειρία του από το παιχνίδι, αποτελούν εχέγγυο επιτυχίας κόντρα στην ομάδα μου.

Ήττα και αποκλεισμός από την συνέχεια του θεσμού.

Εντωμεταξύ, εδώ και μερικές ημέρες, είχαμε την απόκτηση ενός παίχτη (τερματοφύλακα), ώστε να αντικαταστήσουμε τον 30άρη, πρώην, πια, τερματοφύλακα της ομάδας μας GK Stefan Dybek.

Πριν 10 ημέρες, αποκτήσαμε τον 24χρονο GK Jovo Glusac, ο οποίος μπορεί να προσφέρει στην ομάδα μας και να βρίσκεται εδώ για αρκετά χρόνια, αφού το νεαρό της ηλικίας του, σε συνδυασμό με την εξαιρετική του επαγγελματική νοοτροπία (είναι και απαθής), του το επιτρέπει. Έτσι, πριν από 6 ημέρες ο παραχωρήθηκε ο πρώην τερματοφύλακας μας, αφού αυτό θα συνέβαινε, σίγουρα, με το τέλος της τρέχουσας σεζόν.

Πριν τρεις ημέρες, η ομάδα μας πρόσθεσε στο ρόστερ της έναν ακόμη παίχτη, 32χρονο αυτήν την φορά, ώστε να έχει κάποιες έξτρα δυνατότητες στο παιχνίδι της. Πρόκειται για τον FRLC Anthony Pascolo, με καλή επαγγελματική νοοτροπία (είναι, επίσης, απαθής).

Τους καλωσορίζουμε και τους ευχόμαστε πολλές επιτυχίες!!!

Περιμένουμε, αυτές τις ημέρες, να γίνουν και μερικές ακόμη προσθήκες (από μία έως δύο), ώστε να παραχωρηθεί ακόμη ένας (30χρονος) παίχτης μας.

Βρισκόμαστε εν μέσω σημαντικών αγωνιστικών υποχρεώσεων, αφού στο πρωτάθλημα βρισκόμαστε στην 2η θέση και στην Ευρώπη, στην φάση των 8, στον θεσμό του World Club Cup, αλλά ο σχεδιασμός της ομάδας μας δεν σταματάει ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 8:06 am

13η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

poseidonas tsikalarion m.o.t.s. (2/1) 1-0 Yorkshire United® (4/3)

Ήμασταν προετοιμασμένοι για όλα σήμερα.

Περιμέναμε το m.o.t.s. του αντιπάλου μας και γι' αυτό φροντίσαμε, από πλευράς τακτικής, να τον "κλειδώσουμε", ώστε να αποφύγουμε, τουλάχιστον, την ήττα (έχουμε συνέχεια στον Ευρωπαϊκό θεσμό και θεώρησα σκόπιμο να κρατήσω τα m.o.t.s. για εκεί, αν αύριο, με το καλό, καταφέρουμε να προκριθούμε).

Έτσι κι έγινε, αλλά η καταπληκτική μηχανή του παιχνιδιού, είχε και πάλι άλλα σχέδια!!!

Παίξαμε 4 advance tactics και είχαμε 3/4 (κερδίσαμε πίεση ψηλά, αντεπιθέσεις και μαρκάρισμα προσωπικό, ενώ οι ψηλές μπαλιές πήγαν ουδέτερα) συν τον καιρό. Ο αντίπαλος μας, έπαιξε επίσης 4 και είχε 2/4 (πήρε μαρκάρισμα ζώνης και τις εξόδους του τερματοφύλακα, ενώ έχασε πίεση ψηλά και αντεπιθέσεις, αφού καταφέραμε να του τα σπάσουμε και να τα κερδίσουμε εμείς).

Παρόλο που το παιχνίδι θα έπρεπε να μείνει στο 0-0 και αν, λέω αν, σε κάποιον θα έπρεπε να δώσει τέρμα η μηχανή, αυτός σίγουρα δεν ήταν ο αντίπαλος μας, εντούτοις, με το τέρμα που δεχθήκαμε στο 45ο λεπτό, ηττηθήκαμε και βρεθήκαμε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Αν και φροντίσαμε να εξουδετερώσουμε τα ατού της αντιπάλου μας, χρησιμοποιώντας τα για δικό μας πλεονέκτημα, κάτι που το καταφέραμε άριστα, δημιουργώντας και τρεις σημαντικές ευκαιρίες, ο αντίπαλος με μόλις μία, μας έκλεψε το παιχνίδι...!!!

Να το χαιρόμαστε, για ακόμη μια φορά... Περαστικά μας και με τις υγείες μας...

13η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 13hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 12:41 pm

Πριν μιάμιση ώρα, η ομάδα μας απέκτησε τον 21χρονο Ισραηλινό MR Gidi Ziv.

Μετά τον FLC Ran Bar Zion, ο οποίος πριν μερικές σεζόν βρισκόταν στην ομάδα, είναι ο 2ος παίχτης από το Ισραήλ που φοράει την τιμημένη φανέλα της Yorkshire.

Πρόκειται για μια εξαιρετική περίπτωση παίχτη, ο οποίος, εκτός των άλλων, διαθέτει καλή επαγγελματική νοοτροπία και είναι απαθής. Πέραν αυτών, έχει και δυνατότητα να ανεβάσει αρκετές μονάδες, ώστε να δυναμώσει αισθητά και σε μερικά χρόνια να αποτελεί μια άκρως σημαντική μονάδα, για την ομάδα μας, στον χώρο του κέντρου.

Ως εκ τούτου, έφτασε η ώρα για να παραχωρηθεί ένας ακόμη παίχτης μας, μετά τον 30χρονο GK Stefan Dybek, ήρθε η σειρά του, επίσης 30χρονου, MRC Edgar Pedrosa.

Η ομάδα μας, "προχωράει" σε σταδιακή κι ελεγχόμενη ανανέωση, προσπαθώντας να διατηρήσει την δυναμική της, κατεβάζοντας όμως τον μέσο όρο ηλικίας των παιχτών, ώστε να διατηρηθεί σε υψηλό επίπεδο για περισσότερα χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 09, 2013 5:44 pm

Πριν από, περίπου, μια εβδομάδα, έγραψα πως η αυριανή μου αντίπαλος είναι πιο βατή από τις υπόλοιπες ομάδες που συνεχίζουν στον θεσμό.

Αυτό, ναι μεν ισχύει, αλλά μετά από ενδελεχές scouting, με την υπέρπολύτιμη βοήθεια του Κώστα, έχω διαπιστώσει πως η συγκεκριμένη ομάδα, διαθέτει αρκετή ποιότητα και είναι σχετικά απρόβλεπτη στο παιχνίδι της.

Πολύ υψηλά νούμερα σε δύναμη και τοποθέτηση και χρήση συγκεκριμένων επιλογών στις advance tactics.

Τον περιμένω, λοιπόν, αύριο, με μια τακτική (δεν είναι απόλυτο αυτό, αφού κάνει διάφορες δοκιμές) 523 (ανοιχτό) και πιθανόν με επιθετικό προσανατολισμό.

Θα παίξει σίγουρα τα a.t. ψηλές μπαλιές, ένας με έναν και προσωπικό μαρκάρισμα, τα οποία πιστεύω πως θα τα κερδίσει. Νομίζω πως αν παίξει (όπως συνηθίζει) τα σουτ εν κινήσει, μπορώ να του τα σπάσω και αν κάνει το λάθος (κάτι που δεν το συνηθίζει) να παίξει και την αναμονή, τότε θα του την σπάσω και αυτήν. Τέλος, νομίζω πως αν παίξει και μακρινά σουτ, μπορεί να τα πάρει και αυτά, αλλά δεν τα χρησιμοποιεί συχνά.

Η αλήθεια είναι πως παρακαλάω να κάνει μερικά λάθη στις a.t. επιλογές του, διότι περιμένω να κάνει χρήση της επιλογής m.o.t.s. (αυτό έκανε στον προηγούμενο γύρο). Το θεωρώ πολύ πιθανό.

Από την άλλη πλευρά, πάω με κλειστό ταμπούρι 541 (ως συνήθως), να χτυπήσω το (πιθανό) m.o.t.s. με 4 a.t. (πίεση ψηλά, αντεπιθέσεις, ζώνη και τεχνητό οφσάιντ). Αυτά θα τα πάρω και τα 4 και θα πρέπει, μη κάνοντας χρήση m.o.t.s. (εδώ υπάρχει, μέχρι στιγμής, ένα δίλημμα), να μην επιτρέψω στον αντίπαλο να πάρει τα "κουκούτσια", κάτι στο οποίο θα πρέπει να συμβάλλει και η κ*λο μηχανή.

Στο σημερινό παιχνίδι πρωταθλήματος, κόντρα στον Ποσειδώνα Τσικαλαριών (με προσέχεις Ευτύχη; [Wink] ), ενώ το προσπάθησα και το διαχειρίστηκα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι, όντας φανερά καλύτερος και δημιουργώντας και τριπλάσιες ευκαιρίες προς την εστία του αντιπάλου, εντούτοις, το m.o.t.s. με την βοήθεια της μηχανής, έπαιξε καταλυτικό ρόλο και με οδήγησε στην ήττα, η οποία, πέραν όλων των άλλων, με προβλημάτισε και μου χάλασε την καλή ψυχολογία (και για το αυριανό παιχνίδι).

Το πρωί, με πιο "καθαρό" μυαλό και με μια τελευταία πρόσθετη βοήθεια από τους scouts του Κώστα (οι οποίοι ίσως να φέρουν κάτι που θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο), θα πάρω τις τελικές μου αποφάσεις (μέσα σε αυτές και η επιλογή της χρήσης m.o.t.s.).

Μακάρι όλα να πάνε καλά. Έχω ρίξει πολύ κόπο και χρόνο στη μελέτη του συγκεκριμένου μου αντιπάλου. Θέλω πολύ να προκριθώ, για 2η φορά στην ιστορία της ομάδας μου, στους 4 του θεσμού.

Θα ήθελα όμως να έχω και τα δύο m.o.t.s. στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠαρ Μάης 10, 2013 8:20 am

6ος Γύρος World Club Cup (φάση των 8 )

Yorkshire United® m.o.t.s. [11(8/2)3] [1] (0-0) [0] S. D. O Val m.o.t.s. [3(3/1)1], μετά από διαδικασία παράτασης

Τα έγραψα όλα πιο πάνω, αλλά θα τα συγκεντρώσω στο topic της ομάδας μου, ώστε να βρίσκονται όλα εδώ από κάτω.

============================================================================

Λοιπόν, μόλις ξεκινήσαμε!!!

Ο αντίπαλος κατέβηκε με 433 κλειστό (επιθετικά/κοντινές).

Από a.t. παίζει: "χαμηλή πίεση", "ένας με έναν", "αναμονή", "προσωπικό μαρκάρισμα", "ψηλές μπαλιές", "μακρινά σουτ" και "εν κινήσει σουτ".

Μιλάμε για 7 a.t. από τα οποία θα πάρει τα 5 (χάνει, σίγουρα, την αναμονή και θα πάει ουδέτερα η χαμηλή πίεση).

Ήδη, του έβγαλε η αναφορά το "ένας με έναν", τις "ψηλές μπαλιές", τα "μακρινά σουτ" και τα "εν κινήσει σουτ", οπότε θα πάρει, σίγουρα και το "προσωπικό μαρκάρισμα".

Εμείς, όπως έχω αναφέρει, παίξαμε: "τεχνητό οφσάιντ", "πίεση ψηλά", "αντεπιθέσεις" και "μαρκάρισμα ζώνης".

Ήδη, μας έβγαλε το "τεχνητό οφσάιντ".

Στο 6ο λεπτό, δημιουργήσαμε την πρώτη μας ευκαιρία, εντός εστίας.

Υ.Γ. Την τελευταία στιγμή, επειδή φοβήθηκα μήπως παίξει 5 a.t. (τελικά έπαιξε 7) και m.o.t.s., οπότε και θα την είχα πολύ άσχημα, αποφάσισα να κάνω χρήση της επιλογής m.o.t.s. για να μην χτυπάω το κεφάλι μου μετά...

Στο τέλος θα ξέρουμε το αν θα την γλυτώσει ή όχι το κεφάλι μου...

============================================================================

Στο 17ο λεπτό, ήταν η σειρά της αντιπάλου μας να δημιουργήσει ευκαιρία (εντός εστίας).

Στο 26ο λεπτό, μας έβγαλε την αναφορά για την "άμυνα ζώνης" που παίξαμε. ¶ντε να μας επιβεβαιώσει και τα δύο a.t. ταχύτητας (τα θεωρώ απολύτως δεδομένα). [:wink:]

Υποθέτω πως έχει γίνει χρήση m.o.t.s. και από την άλλη πλευρά.

=============================================================================

Στο 33ο λεπτό, του έβγαλε την αναφορά του "προσωπικού μαρκαρίσματος" κι έτσι έκλεισαν τα δικά του a.t. (5/7 με ένα χαμένο κι ένα ουδέτερο).

Στο 36ο λεπτό, μας έβγαλε την αναφορά των "αντεπιθέσεων" κι έτσι, ουσιαστικά, ολοκληρώθηκαν και τα δικά μας (απομένει τυπικά η "πίεση ψηλά"), οπότε κι έχουμε 4/4.

Τα σουτ, για την ώρα, είναι 2/1 για μας και 1/1 για την αντίπαλο μας, η οποία, πριν λίγο, άλλαξε τρόπο ανάπτυξης (παραμένει σε επιθετικό προσανατολισμό).

=============================================================================

Στο 44ο λεπτό, βγήκε και αναφορά μας για την "πίεση ψηλά", ενώ τα σουτ, αυτή την ώρα, είναι 3/1 για μας και 2/1 για την αντίπαλο μας.

Πολύ κλειστό παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες...

Στο ημίχρονο το σκορ είναι 0-0, όπου οι δύο ομάδες είναι σχετικά ίσες όσο αφορά την κατοχή της μπάλας. Ο Yorkshire United® κράτησε με 51% και ο S.D. O Val 49% Το αποτέλεσμα βρίσκεται σε τέλεια αρμονία με όσα έγιναν μέχρι τώρα. Το δεύτερο ημίχρονο είναι πολύ δύσκολο για προγνωστικά!

=============================================================================

Έκανα ένα update-διόρθωση στο αρχικό μου post (και σε ένα επόμενο), που αφορά στα a.t. του αντιπάλου.

Ο λόγος είναι το ότι δεν πρόσεξα πως έκανε χρήση 7 a.t. και όχι 6.

Μεταξύ των άλλων, έπαιξε και "χαμηλή πίεση", η οποία όμως του πήγε ουδέτερη, αφού φρόντισα να διασφαλίσω το τάκλιν της ομάδας μου.

Τα σουτ, αυτή την στιγμή είναι 4/1 για μας και 2/1 για την αντίπαλο μας.

=============================================================================

Αισίως, φτάσαμε στο 70 λεπτό, χωρίς κάτι το ουσιαστικό να συνέβη, με τα σουτ να είναι 6/1 για μας και 3/1 για την αντίπαλο μας.

Δεν μπορεί κανείς να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο του και αυτό φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού.

Από την πλευρά μας, δεν θα αλλάξει κάτι. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί από την αντίπαλη πλευρά.

Υ.Γ. Επειδή έκανα χρήση της επιλογής m.o.t.s. κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, δεν είχα φροντίσει να έχω ενεργό κάποιο event για να βγούμε ουδέτερα (έστω για λίγο) σε περίπτωση που είμαστε ισόπαλοι. Ήθελα να είμαι ταμπουρωμένος πίσω, γιατί με κόντρα m.o.t.s. και τόσα χαμένα a.t., θεωρούσα δεδομένο πως δεν με έπαιρνε. Όταν έβαλα το m.o.t.s., πρώτον δεν το σκέφτηκα και δεύτερον δεν προλάβαινα, να βάλω και event για ουδέτερο προσανατολισμό.

=============================================================================

Στο 85ο λεπτό, έχουμε 8/2 σουτ για μας και 3/1 για την αντίπαλο μας.

Ας ελπίσουμε, έστω και μέχρι το 119ο λεπτό, να βρούμε τρόπο να διαπεράσουμε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Στο 119ο λεπτό, θα μπει ο δεύτερος επιθετικός μας μέσα, αλλά είναι πολύ πιθανό, για εκείνα τα λίγα εναπομείναντα λεπτά, να πάρει το a.t. της αναμονής (που τώρα χάνει) ο αντίπαλος μας.

Είναι λεπτομέρειες, αλλά επέλεξα να βγάλω έναν αμυντικό με χαμηλή εκτελεστική ικανότητα στα πέναλτι και να μπει ο 32χρονος επιθετικός μου με καλή (λεπτομέρειες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Τώρα, αν το a.t. του τερματζή του, φανεί ικανό να μας κάνει την ζημιά, τι να πω...

Ελπίζω, ακόμα, πως ο Yavuz θα βρει τρόπο να σκοράρει μέχρι τότε.

=============================================================================

Τα 8/2 και 3/1, είναι τα σουτ της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο αντίπαλος μας, έκανε χρήση m.o.t.s. και μας φώτισε ο Θεός, κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, να κάνουμε το ίδιο.

Το γεγονός πως είμαστε ακόμα ζωντανοί, είναι πολύ σημαντικό, αφού σε διαφορετική περίπτωση (μη χρήσης m.o.t.s. από πλευράς μας, θα είχαμε ήδη αποκλειστεί).

Ξεκίνησε η παράταση κάτι το οποίο συμβαίνει και στα υπόλοιπα 2 (από τα 3) παιχνίδια.

Μοναδική ομάδα που ξεαγχώθηκε, είναι η FC Crvena Zvezda kovacica με χρήση της επιλογής m.o.t.s., κόντρα στον αντίπαλο της που δεν έκανε το ίδιο.

=============================================================================

GOAAAALLL!!!

Φέρτε το πριόνι!!!

Στο 98ο λεπτό, επιτέλους, ο Emrah Yavuz, έκανε το αυτονόητο και έστειλε την ομάδα και τον κόσμο της, στον ουρανό!!!

Στο 98ο λεπτό, μια σέντρα μέσα στην περιοχή από τον Edgar Pedrosa, και μέσα στο μπέρδεμα, ένας αμυντικός βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Είναι πέναλτυ! ο Emrah Yavuz τρέχει προς την μπάλα και καταφέρνει να ξεγελάσει τον Mehmet Aruz. 1-0 για τον Yorkshire United®.

Ο Edgar Pedrosa είναι ο μέσος που βρίσκεται προς πώληση και που δεν θα είναι παρών στο επόμενο παιχνίδι (αν με το καλό ολοκληρωθεί έτσι αυτό), αλλά ούτως ή άλλως (και να παρέμενε στην ομάδα μας) δεν θα μπορούσε να συμμετάσχει στον ημιτελικό, εξαιτίας της συμπλήρωσης κίτρινων καρτών. Μακάρι όλα να πάνε καλά, στην συνέχεια και να μην δεχτεί κάρτα άλλος παίχτης μας, από εκείνους που βρίσκονται στο όριο.


Υ.Γ. Τώρα είδα πως είναι τιμωρημένος για δύο αγώνες στις διεθνείς διοργανώσεις, οπότε δεν θα αγωνιζόταν ούτε στον τελικό (λέμε και καμιά μ@λακία να περνάει η ώρα)!!!

=============================================================================

Στον επόμενο γύρο του θεσμού, θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα FC Crvena Zvezda kovacica από την Σερβία, η οποία σήμερα έκανε χρήση m.o.t.s. και προκρίθηκε χωρίς να χρειαστεί να πάει στην παράταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΤετ Μάης 15, 2013 2:12 pm

Τελικά ο MRC Edgar Pedrosa πωλήθηκε (έτσι για την ιστορία, παρόλο που κατά την διάρκεια του Ευρωπαϊκού μας αγώνα φαινόταν πως είναι τιμωρημένος για τις 2 επόμενες αγωνιστικές, τελικά, μόλις ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, φαινόταν πως είναι τιμωρημένος για μία) και η ομάδα μας έβαλε στο ταμείο της ένα πολύ σεβαστό ποσό (πάνω από 2Μ, για έναν παίχτη που πλησιάζει τα 31 έτη).

14η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (17/10) 7-0 Emperor (1/0)

Δεν υπάρχουν και πολλά να πούμε για το συγκεκριμένο παιχνίδι, εκτός του ο Emrah Yavuz πέτυχε τα 6, από τα 7, τέρματα και ο Baraz Ayvaz, έδωσε και τις 7 ασσίστς!!! Επίσης, αν και μικρή σημασία έχει και δεν θα άλλαζε κάτι ουσιαστικό στο τελικό σκορ, ο αντίπαλος μας, αγωνίστηκε με 10 παίχτες.

14η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 14hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 16, 2013 9:14 am

15η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Consuming Zombies m.o.t.s. (8/3) 0-0 Yorkshire United® (2/0)

Στο σημερινό παιχνίδι, είχαμε να αντιμετωπίσουμε Θεούς και δαίμονες.

Από τη μία, η πολύ δυνατή αντίπαλος μας, η οποία έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι (πολλά κερδισμένα a.t.), έχοντας και την βοήθεια της επιλογής m.o.t.s. και από την άλλη η συμπεριφορά της μηχανής, απέναντι μας.

Ξεκινήσαμε με ένα τολμηρό 451 (με FC για 30 λεπτά) και αρκετές δοκιμές-ρίσκα (το να βγούμε και ουδέτερα από το πρώτο τέταρτο, όταν πιστεύαμε πως θα δεχτούμε m.o.t.s. ήταν τεράστιο ρίσκο).

Εντούτοις, το παιχνίδι μας "πήγαινε" ιδανικά μέχρι και το τελευταίο ημίωρο του. Από το 65ο λεπτό και μετά, όταν και ο αντίπαλος δημιούργησε τις τρεις ευκαιρίες του για να πετύχει κάποιο τέρμα, είχαμε και την βοήθεια της τύχης με το μέρος μας.

Από πλευράς a.t. παίξαμε 4 και είχαμε 3/4 (το ένα ουδέτερο), ενώ ο αντίπαλος μας, έπαιξε 5 και είχε 5/5 συν καιρό.

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν όλοι πως τηρουμένων των αναλογιών, το ισόπαλο αποτέλεσμα, κατά κάποιο τρόπο, ισοδυναμεί με νίκη, αφού η ήττα μας, σήμερα, θα ήταν σαφώς το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Αντί να κερδίσουμε ή έστω να μην χάσουμε το παιχνίδι, πάλι με κόντρα m.o.t.s., με τον Ποσειδώνα, και να χάσουμε αυτό που φάνταζε (και θα ήταν) πιο φυσιολογικό, συνέβη το ακριβώς αντίθετο.

Random και αδικίες του κερατά...

15η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 15hagonistiki

Και τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε το βουνό από την Σερβία. Απίθανα πράγματα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 7:57 am

Λοιπόν, έφτασε η ώρα να μιλήσουμε για το αυριανό μεγάλο παιχνίδι της ομάδας μου.

Η ομάδα από την Σερβία, FC Crvena Zvezda kovacica, είναι πάρα πολύ δυνατή, ειδικά σε GS παιχτών (φυσικά και όχι μόνο, αφού πολύ ψηλό gs συνεπάγεται και πολλά a.t.).

Δεν είναι όμως άτρωτη, ούτε και σκοπεύω να κατεβάσω την ομάδα μου με σκοπό να ηττηθεί ή απλά να συμμετάσχει στον ημιτελικό.

Δεν σου παρουσιάζονται και κάθε μέρα τέτοιες ευκαιρίες...

Μετά το scouting, με την βοήθεια πολλών παιδιών (να μην τα αναφέρω και πάλι και σας κουράζω), τα οποία τα ευχαριστώ ιδιαίτερα, θα πρέπει να σας ενημερώσω πως πήρα μια σημαντική βοήθεια (και τον ευχαριστώ ιδιαίτερα αν και δεν πρόκειται να το διαβάσει αυτό), από τον μάνατζερ της Πορτογαλικής ομάδας Leixoes SLB που αποκλείστηκε (με αναπάντητο κόντρα m.o.t.s.), από την αυριανή μου αντίπαλο, στην φάση των 8 (στην προηγούμενη φάση δηλαδή).

Έχουμε και λέμε:

Δεδομένο 1ο: Ο τύπος διαθέτει πλήρη ταχύτητα και κατά πάσα πιθανότητα, μην πω βεβαιότητα, μπλε.

Δεδομένο 2ο: Προφανώς και διαθέτει και αρκετή πάσα (θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να φτάσει και στο 200, περίπου), αλλά τώρα δεν μπορεί, διότι έχει 5 αμυντικούς στο σύνολο, αλλά ο ένας είναι τιμωρημένος και δεν μπορεί να αγωνιστεί στο αυριανό παιχνίδι.

Έτσι, θα αναγκαστεί να κατεβάσει την ομάδα του με 4 παίχτες, το πολύ, στην άμυνα και με πιθανές τακτικές, τις: 442 (προφανώς ανοιχτό) ή 433 (ανοιχτό ή κλειστό) και 343 (όπως έκανε στο σημερινό παιχνίδι πρωταθλήματος) αν και, μεταξύ μας, το θεωρώ απίθανο να πράξει το ίδιο σε τόσο σημαντικό παιχνίδι (βέβαια, εδώ που τα λέμε, έναν επιθετικό διαθέτω εγώ).

Δεν πιστεύω, πάντως, πως θα ξεκινήσει με τρεις επιθετικούς, γιατί θα χάσει πάρα πολύ σε πάσα. Στην χειρότερη, λοιπόν, για την ομάδα μου, περίπτωση, άντε να φτάσει ένα νούμερο γύρω στο 182 στην πάσα (θα έχω τον νου μου, μην τυχόν και κάνει, πάλι, καμιά προσθήκη της τελευταίας στιγμής).

Δεδομένο 3ο:

Έχει τόσο δυνατή ομάδα, η οποία, θεωρώ πως δεν χρειάζεται την βοήθεια του mots για να προκριθεί στον τελικό, αλλά και πάλι, αν το χρησιμοποιήσει (και προκριθεί), θα φτάσει εκεί χωρίς την έξτρα, πολύτιμη βοήθεια. Έχω την εντύπωση, χωρίς να το έχω ψάξει όμως, πως στον τελικό η όποια αντίπαλος προκύψει από το άλλο ζευγάρι, θα έχει διαθέσιμο mots, αλλά δεν παίρνω κι όρκο (λογικά θα χρησιμοποιηθούν και σε αυτό το παιχνίδι, εκατέρωθεν, mots).

Θεωρώ, πάντως, αρκετά πιθανό (και λογικό) το να μην κάνει τέτοια χρήση, αν και διαισθάνομαι πως, επειδή θα θέλει πολύ να εξασφαλίσει την παρουσία του στον τελικό, τελικά θα το πράξει.

Πάμε τώρα στα αρνητικά του ή αν προτιμάτε, στα τρωτά του σημεία:

Δεδομένο 1ο:

Διαθέτει πληθώρα νεαρών παιχτών, γεγονός που σημαίνει πως, πρώτον, δεν έχουν φτάσει στο μέγιστο δυνατό GS τους και, δεύτερον, δεν έχουν τις πολύ μεγάλες εμπειρίες.

Δεδομένο 2ο:

Μπορώ να αντισταθμίσω την ταχύτητα του, αλλά, κυρίως, να του σπάσω την πάσα και, στην χειρότερη, για εμένα, περίπτωση, να εξουδετερώσω τα, όποια, ατού θελήσει να εκμεταλλευτεί από τα a.t. ταχύτητας (πίεση ψηλά και αντεπιθέσεις, κατά κύριο λόγο). Προφανώς, εάν η ταχύτητα όλων των παιχτών του είναι πλήρη 20άρια, δεν θα μπορέσω να του δώσω τις ποινές που θα επιθυμούσα και οι οποίες, υπό προϋποθέσεις, θα ήταν ικανές να τον ρίξουν στο καναβάτσο, αλλά το να μην μπορέσει να επωφεληθεί και από το μπόνους των a.t. ταχύτητας, είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

Δεδομένο 3ο:

Θα του κάνω ένα τρικ, μια κίνηση ματ, αν προτιμάτε, για να του πάρω το τεχνητό οφσάιντ (αν κάνω σωστούς υπολογισμούς και γνωρίζω σωστά κάποια δεδομένα του).

Δεδομένο 4ο:

Εδώ που έφτασα και με τέτοιον αντίπαλο, δεν μου πάει η καρδιά να ΜΗΝ κάνω χρήση mots. Θέλω το κάτι παραπάνω, για να αυξήσω, όσο γίνεται, τις πιθανότητες μου για παρουσία της ομάδας μου στον τελικό της διοργάνωσης. Αν πάνε όλα όπως τα υπολογίζω και, τελικά, δεν κάνει ανάλογη χρήση ο αντίπαλος μου, τότε, πιστεύω πως, θα τον δυσκολέψω αρκετά και θα αυξηθούν οι πιθανότητες πρόκρισης της ομάδας μου.

Έχω την αίσθηση πως θα με υποτιμήσει λιγάκι. Αν το κάνει, τότε μπορεί να μπλέξει σε περιπέτειες.

Θα χρησιμοποιήσω το, γνωστό (κατά περιπτώσεις), τετράπτυχο (τεχνητό οφσάιντ, πίεση ψηλά, αντεπιθέσεις και μαρκάρισμα ζώνης), με σκοπό, στην χειρότερη να πάνε τα τρία πρώτα ουδέτερα και να κερδίσω το 4ο, αν και από τις αντεπιθέσεις μπορώ να πάρω και κάτι παραπάνω, αφού δεν παίζει ρόλο μόνο η ταχύτητα και η πάσα. Αν, λέω αν, δεν είναι όλοι παίχτες του με πλήρη 20άρια στην ταχύτητα, τότε θα κάνω πάρτυ, αφού θα μπορούμε να μιλάμε για 4/4 a.t. συν την βοήθεια του mots (συν τις ποινές που, λογικά, θα πάρει από κάποιες επιλογές του).

Τι περιμένω από αυτόν;

Η αγαπημένη του τακτική είναι η 523 (με ανοιχτό κέντρο και φορ). Αυτήν, λόγω τιμωρίας ενός από τους αμυντικούς του, όπως ήδη ανέφερα, δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει. Με τους παίχτες που διαθέτει όμως, είναι σε θέση να παίξει (και το κάνει) και διάφορες άλλες π.χ. 532, 541, 343 (πιο σπάνια φυσικά). Βέβαια, ούτε τις δύο πρώτες μπορεί, πάλι λόγω ελλείψεως του αμυντικού, εκτός και αν γυρίσει στην άμυνα του κάποιον μέσο (και πάει σε ένα κατά συνθήκη 532). Σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα έχει άλλη εναλλακτική (αφού έχει συνολικά 4 μέσους). Πιο λογικό πάντως μου φαίνεται, αυτό που και πιο πάνω είπα, το 442 ή το 433.

Μεγάλη ποικιλία παρουσιάζουν και οι επιλογές των a.t. που κάνει, αλλά θεωρώ δεδομένο πως θα χρησιμοποιήσει τα εξής:

Τεχνητό οφσάιντ, πίεση ψηλά, ίσως και αντεπιθέσεις (δεν το κάνει στάνταρντ, αλλά το θεωρώ πιθανό), μαρκάρισμα ζώνης και, λογικά, την αναμονή. Αυτά θεωρώ πιο πιθανά (αν με διάβασε καλά, την αναμονή δεν θα την παίξει). Αν κι έχει χρησιμοποιήσει και ψηλές μπαλιές, σουτ εν κινήσει, αλλά και μακρινά κατά καιρούς, δεν ξέρω το κατά πόσο θα τα δοκιμάσει αύριο (ίσως τις ψηλές μπαλιές, αλλά δεν ξέρω πως πάει, γενικά, από δύναμη). Επίσης, τα σουτ εν κινήσει, εξαρτώνται, εκτός των άλλων (όπως γνωρίζουμε καλά) και από την ύπαρξη τριών φορ (οπότε αν κατέβει με τρία φορ, θα το χρησιμοποιήσει).

Τι μπορεί να κερδίσει από αυτά;

Λογικά το τεχνητό οφσάιντ, το μαρκάρισμα ζώνης και, ίσως, τις ψηλές μπαλιές. Προφανώς, αν τελικά παίξει με τρεις επιθετικούς, και τα σουτ εν κινήσει, αλλά και τα μακρινά σουτ.

Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι και αν υπολογίζω σωστά, θα πραγματοποιηθεί ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

Υ.Γ. Όλα είναι έτοιμα και μένει μόνο να ρυθμιστούν κάποια events (σχεδόν έτοιμα είναι και αυτά). Ξέρω Κώστα, θα δοκιμάσω, έστω και για λίγο να βάλω και κοντινές πάσες, αλλά και ουδέτερη νοοτροπία, ενώ θα ξεκινήσω με τον επιθετικό μου, όπως και σήμερα, στο κέντρο, μπας και κατεβεί με 3 πίσω. Δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό, αλλά θέλω να το δοκιμάσω. Αν υπάρξει κάτι περισσότερο ( [Razz] ) θα σας ενημερώσω. [Wink]

============================================================

Ξεκίνησε το παιχνίδι και θα είναι πολύ δύσκολο.

Τελικά, ο αντίπαλος κατέβηκε με 433 ανοιχτό (επιθετικά/κοντινές πάσες) και επιλογές a.t. τις εξής:

Τεχνητό οφσάιντ, πίεση ψηλά, μαρκάρισμα ζώνης, ψηλές μπαλιές, μακρινά σουτ και εν κινήσει σουτ.

Δηλαδή με 6 advance tactics.

Ήδη κέρδισε τα: εν κινήσει σουτ, μακρινά σουτ και τις ψηλές μπαλιές.

Από ένα σουτ και για τις δύο ομάδες, με την διαφορά πως το δικό μας ήταν εκτός εστίας.

¶ντε να δούμε...

============================================================

Δεχόμαστε αρκετή πίεση, αλλά, προς το παρόν αντέχουμε.

Οι ευκαιρίες είναι 1/0 για μας και 3/2 για την αντίπαλος μας.

Στο 30ο λεπτό, άλλάξαν οι μέσοι μας κι ελπίζω να μην περνάει τόσο εύκολα τις μπάλες μπροστά και αριστερά στην επίθεση του (MR έπαιζε μέχρι το 30ο λεπτό ο νεαρός μέσος μου).

Μόλις είδα πως από το 30ο λεπτό και μετά θα πάει τις επιθέσεις του από δεξιά (από εκεί δεν έχουμε πρόβλημα, καθώς ML είναι ο Porleifsson και σε λίγο θα πάει ο Ayvaz).

Στο 30ο λεπτό θα γυρίσω τον φορ μου στα πλάγια (αρχικά αριστερά, αλλά κατά κύριο λόγο δεξιά, καθώς εκεί παίζει ο Grigoratos που είναι πιο αδύναμος από τον Magga).

Θεωρητικά είναι όλα αυτά βέβαια. Για να δούμε...

============================================================

Σχεδόν ταυτόχρονα "άνοιξαν" τα σκορ στα δύο παιχνίδια.

Στον άλλον ημιτελικό, στο 31ο λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα από την Πολωνία, MSK Konskie, έκανε το 1-0 απέναντι στην Σερβική Deadly Warriors.

Στο δικό μας παιχνίδι, δυστυχώς, στο 33ο λεπτό, η αντίπαλος μας, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έκανε το 1-0, ενώ από το 26ο λεπτό του έβγαλε και την αναφορά του τεχνητού οφσάιντ.

Πφφφ, δύσκολα τα πράγματα...

============================================================

Στο 50ο λεπτό, δυστυχώς για την Yorkshire, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Το σκορ έγινε 2-0 εις βάρος μας και πλέον θα πρέπει να ανεβούμε ένα βουνό και κάτι τέτοιο, απλά, δεν είναι εφικτό...

Στο 51ο λεπτό, βγήκε και η αναφορά για το μαρκάρισμα ζώνης που χρησιμοποιήσαμε.

============================================================

Βγήκε η αναφορά και για το μαρκάρισμα ζώνης του αντιπάλου, με αποτέλεσμα να έχει 5/6 a.t. (το ένα ουδέτερα).

Δυστυχώς όμως το σκορ "ανοίγει" όλο και περισσότερο και το παιχνίδι πάει να μετατραπεί σε Βατερλώ!!!

Στο 59ο λεπτό, δεχτήκαμε και 3ο τέρμα (2ο από τον Κύπριο επιθετικό, που μας πληγώνει θανάσιμα) και τώρα ξυπνάει ο εφιάλτης του διασυρμού...

Εντάξει, από την στιγμή που του έσπασα την πάσα, βγάζοντας του ουδέτερα μόνο την πίεση ψηλά που έπαιξε, ήξερα πως, ουσιαστικά, δεν του έκανα ζημιά, ειδικά από την στιγμή που πήρε όλα τα υπόλοιπα 5 a.t. που έπαιξε (κάτι το αναμενόμενο, όπως έγραψα και στην χθεσινή μου αναφορά).

Είχα, όμως, μια κρυφή ελπίδα μήπως κάποιος από τους παίχτες του έχει θέμα με την ταχύτητα (μπορεί να την είχε ο 31χρονος μέσος που δεν ξεκίνησε, ίσως και γι' αυτό να μην ξεκίνησε κιόλας), οπότε να πάρω τα δικά μου a.t. ταχύτητας. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και το μόνο που μένει, πλέον, να διαπιστώσω, είναι το κατά πόσο έκανε χρήση mots ο Σέρβος κόουτς...

============================================================

Ανελέητο σφυροκόπημα!!!

Στο 75ο λεπτό, οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες είναι 1/0 για μας και 10/7 για την αντίπαλο μας.

Συμφωνώ, εν μέρει, Νίκο. Αν η αναμέτρηση κρινόταν στο ένα (άντε δύο το πολύ) τέρμα, θα χτυπούσα το κεφάλι μου (ειδικά αν είχε κάνει 2-3 σουτ).

Δεν μπορεί όμως από αυτήν μου την κίνηση να έχει φτάσει στο σημείο να δημιουργήσει τόσα σουτ...

Έχει ομαδάρα ο Σέρβος και, αυτό, το γνωρίζαμε όλοι πολύ καλά.

Είναι και κάτι άλλο. Το να έμενα εντελώς κλεισμένος, από τη μία δεν θεωρώ πως θα με διασφάλιζε πίσω και από την άλλη, ακόμη και αν (λέμε τώρα) άντεχα να πάω το παιχνίδι στα πέναλτι (εντελώς τραβηγμένο εκ των υστέρων, αλλά μιλάμε υποθετικά), ούτε εκεί πιστεύω πως θα είχα τύχη...

============================================================

7ος Γύρος World Club Cup (φάση των 4)

Yorkshire United® m.o.t.s. (1/0) 0-3 FC Crvena Zvezda kovacica m.o.t.s. (12/7)

Λοιπόν, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση και τα τελικά σουτ ήταν 1/0 για μας και 12/7 για την αντίπαλο μας, ο προπονητής της οποίας έκανε χρήση mots.

Οι διαφορές, βάσει και των "περιοχών δράσης" ήταν πολύ μεγάλες. Είχε 2 αστέρια διαφορά (ακόμη και όταν αγωνιζόμασταν αμυντικά) και πήγε στα 2.5 (όταν βγήκαμε ουδέτερα). Αναφέρομαι στην άμυνα μας και στην επίθεση του.

Αν ρίξει κανείς μια ματιά, εύκολα αντιλαμβάνεται πως απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να τον αντιμετωπίσουμε, ό,τι κι αν κάναμε, ειδικά με χρήση mots και από την πλευρά του.

Όταν πήγαμε από το πλάι, είχαμε καλύτερες προοπτικές στην δική μας επίθεση, αλλά και πάλι υστερούσαμε κατά ένα αστέρι, γεγονός που σε αυτό το επίπεδο είναι σημαντικό (ειδικά με αντιπάλους με τόσο GS και κερδισμένα a.t.).

Τα τελικά a.t. ήταν 1/4 για μας (τα 3 πήγαν ουδέτερα, εξαιτίας της φουλαρισμένης μπλε ταχύτητας του) και 5/6 για την αντίπαλο μας (το ένα ουδέτερα, εξαιτίας της καλύτερης πάσας μας).

Ήττα με σκορ 3-0 λοιπόν και αποχαιρετούμε την διοργάνωση, νομίζω με ψηλά το κεφάλι, αφού για τα δεδομένα μας, κάναμε την υπέρβαση.

Για την ιστορία, MoM της αναμέτρησης (και μάλιστα με άριστα 10 στην βαθμολογία, ο μοναδικός του αγώνα) ο επιθετικός μας FC Emrah Yavuz, ο οποίος ολοκλήρωσε την παρουσία του στον θεσμό και σε 7 εμφανίσεις (και 662 λεπτά συμμετοχής) είχε: 7 MoM, 17 γκολ και ολοστρόγγυλο 10άρι στην βαθμολογία (AvR)!!!

Στον τελικό, ο Σέρβος δεν θα έχει την βοήθεια του mots, ενώ στο άλλο παιχνίδι, δεν έγινε ανάλογη χρήση και, νομίζω πως, ο Πολωνός αντίπαλος του (της ομάδας MKS Konskie) έχει, τουλάχιστον, ένα διαθέσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΔευ Μάης 20, 2013 11:36 am

16η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (1/0) 0-3 Dinamo GNR m.o.t.s. (10/4)

Στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, δεχθήκαμε τρία mots. Ουσιαστικά πρόκειται για τρία συνεχόμενα mots, αφού ενδιάμεσα (πριν το παιχνίδι με την Dinamo) αντιμετωπίσαμε τον Αυτοκράτορα. Δεχθήκαμε τρία mots, από τους poseidona, Zombies και Dinamo.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, μιλάμε για τις τρεις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας, οι οποίες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως δεν είχαμε την δυνατότητα ανάλογης απάντησης κι έτσι μας "κοπάνησαν" στο κεφάλι.

Απολογισμός; Δύο ήττες (η μία άδικη) και μία (τυχερή) ισοπαλία.

Δεν μπορούμε να αναφέρουμε και πάρα πολλά για το χθεσινό παιχνίδι, κόντρα στους νέους πρωταθλητές. Πιστοποίησαν την υπεροχή τους και με την βοήθεια της επιλογής m.o.t.s., κατάφεραν να μας κερδίσουν άνετα.

16η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 16hagonistiki

Τηρουμένων, λοιπόν, των αναλογιών, και πάλι καλά που βρισκόμαστε μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την 2η θέση της βαθμολογίας, όντας 4οι.

Στην 1η θέση, με 40 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν, η Dinamo, η οποία, μετά την χθεσινή της νίκη, "κλείδωσε" και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στην 2η θέση, με 30 βαθμούς και καλύτερο συντελεστή τερμάτων, η Consuming Zombies, ενώ 3η ομάδα του poseidona tsikalarion (με τους ίδιους βαθμούς).

Η ομάδα μου, βρίσκεται στην 4η θέση (την οποία κατέκτησε και πέρσι), με 27 βαθμούς, και δεν αναμένεται να αλλάξει εύκολα αυτό, ούτε προς τα πάνω, ούτε προς τα κάτω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 1:53 pm

Εχθές, είχαμε ακόμη δύο αποχωρήσεις από την ομάδα.

Στα πλαίσια, λοιπόν, της ανανέωσης της, ώστε να διατηρηθεί όσο γίνεται περισσότερο ανταγωνιστική, σε κορυφαίο επίπεδο, παραχώρησε τους DC Hafez Al Shamie (11 χρόνια παρουσίας) και MRC Teli Mitropoulo (12 χρόνια παρουσίας), μαζεύοντας ένα ποσό περίπου 3.8Μ (2.2Μ + 1.56Μ).

Μάλιστα, ο Έλληνας μέσος, όταν είχε έρθει στην ομάδα, είχε γίνει μεγάλη συζήτηση, αφού αποκτήθηκε για 210k, επειδή είχε χαμηλά πρωτεύοντα skills, αλλά πολύ καλά δευτερεύοντα. Με το 1.56Μ που αποκομίσαμε, ουσιαστικά, πολλαπλασιάσαμε κατά σχεδόν 7.5 φορές τα χρήματα που δαπανήσαμε για την απόκτηση του.

Πριν λίγες ώρες, "προχωρήσαμε" στην απόκτηση ενός νεαρού μέσου, του 24χρονου Ταϊλανδού ML Noppon Na Rannong, δαπανώντας το διόλου ευκαταφρόνητο πόσό των 5.845Μ, ποσό που διαθέταμε, αφού πρόσφατα είχε αποχωρήσει και ο μέσος μας, MRC Edgar Pedrosa.

Πρόκεται για έναν παίχτη που έχει όλες τις δυνατότητες να μας βοηθήσει, κατεβάζοντας αισθητά τον μέσο όρο ηλικίας των παιχτών μας (σκεφτείτε πως έφυγαν, ένας 30χρονος, ένας 29χρονος κι ένας 28χρονος, ενώ αποκτήθηκαν, ένας 21χρονος κι ένας 24χρονος). Επίσης, διαθέτει μέτρια ιδιοσυγκρασία και είναι απαθής. Έχει τρεις συμμετοχές στην U21 της χώρας του και μία στην ανδρών.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στα παιδιά που έφυγαν και υποδεχόμαστε με θέρμη το νέα απόκτημα μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 3:41 pm

17η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

11 Dwarfs (1/0) 0-1 Yorkshire United® (6/2)

Κατεβήκαμε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τακτική ανάγκης (442), επειδή είχαν, πριν την έναρξη του παιχνιδιού, αποχωρήσει οι Al Shamie και Mitropoulos.

Έτσι, αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε και τον 2ο επιθετικό μας (για ειδικές καταστάσεις), με αποτέλεσμα να δώσουμε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα για να κερδίσει αρκετά advance tactics.

Πιο συγκεκριμένα, ο αντίπαλος προπονητής έκανε χρήση 5 a.t. και είχε 3/5 (τα δύο χαμένα), ενώ κι εμείς χρησιμοποιήσαμε 5, έχοντας 4/5 (ουσιαστικά 5/5 είχαμε, αλλά λόγω συστήματος και νοοτροπίας, δεν μας βγήκε η αναφορά για τις αντεπιθέσεις, τις οποίες κερδίσαμε, αλλά όχι στο 100%).

Όπως και να 'χει, γνωρίζαμε πως, έστω κι έτσι, θα μπορούσαμε να πετύχουμε το ένα τέρμα που μας χρειαζόταν για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης, όπως και, τελικά, συνέβη. Στο παιχνίδι του 1ου γύρου, εξαιτίας της "μηχανής" δυσκολευτήκαμε να κερδίσουμε, παρόλο που οι διαφορές των δύο ομάδων, ειδικά τότε, ήταν χαοτικές.

Ήταν τότε που κάναμε την κουβέντα με τον Γιάννη (batman55) και του είπα πως θεώρησα ότι η αδικία, της "μηχανής", απέναντι στην ομάδα μου (το να κερδίσω με μόλις ένα τέρμα διαφορά αντί για 3+), υπάρχει περίπτωση να μου στοιχίσει ένα καλύτερο πλασάρισμα στην βαθμολογία. Δεν ξέρω, αν τελικά αποδειχτεί 100% σωστό (αυτό εξαρτάται και από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής), αλλά σίγουρα έπαιξε σημαντικό ρόλο και στην διεκδίκηση των μπόνους.

17η Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 17hagonistiki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΚυρ Μάης 26, 2013 7:54 am

Τελευταία Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Yorkshire United® (0/0) 0-0 Olymbians (7/2)

Εορταστικό sell out!!!

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (από 46.000 θεατές), η ομάδα μας έδινε ένα παιχνίδι χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον για την φετινή της παρουσία στην κατηγορία (αφού ήταν πολύ δύσκολο, ακόμη και αν κερδίζαμε, το να κατακτήσουμε την 3η θέση της βαθμολογίας), αλλά, την ίδια στιγμή, το παιχνίδι ήταν ζωτικής σημασίας για την παραμονή στην κατηγορία της αντιπάλου μας. Τελικά, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ξεκολλήσουν από το μηδέν κι έτσι η "λευκή" ισοπαλία σφράγισε την αυλαία της 38ης σεζόν.

Οι αντίπαλοι μας, σαφώς πιο έτοιμοι και καλύτερα προετοιμασμένοι, ήταν αυτοί που δικαιούνταν το κάτι παραπάνω, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν, παρόλο που κέρδισαν πολλά a.t. και μας πίεσαν αρκετά (από την αρχή μέχρι το τέλος).

Κάναμε χρήση 4 a.t. και είχαμε 1/4 (τα υπόλοιπα 3 πήγαν ουδέτερα με επιφύλαξη για το ένα από αυτά), ενώ ο αντίπαλος μας έπαιξε 5 και είχε 4/5 (το ένα χαμένο).

Η ομάδα μας, κατάφερε να κατακτήσει τα 3 από τα 4 μπόνους της κατηγορίας που αφορούν τους παίχτες.

Είχαμε τον παίχτη με τις περισσότερες ασσίστς (Baran Ayvaz - 16), αυτόν με τα περισσότερα MoM (Emrah Yavuz 10), καθώς και αυτόν με το καλύτερο AvR (Emrah Yavuz - 9.22). Την ύστατη, κυριολεκτικά, στιγμή θα κρίνονταν το μπόνους του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας, με τους Emrah Yavuz (18) και Hasan Nas (19) να βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις για πολύ καιρό. Όμως, ο Qusai Ghannam (MPOUGATSOKEFALOI AETOI), κατάφερε, επιτυγχάνοντας 5 τέρματα (φτάνοντας τα 20), στην τελευταία αγωνιστική, να "κλέψει" την μπουκιά από το στόμα των δύο συνδιεκδικητών του!!!

Τελευταία Αγωνιστική

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 18hagonistiki

Τελική Βαθμολογία της SuperLeague

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Superleague
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 23, 2013 1:41 pm

Συνέντευξη Τύπου
 
Σήμερα, έστω και με αρκετή καθυστέρηση, αφού ήδη ξεκίνησε η φετινή σεζόν, θα επιχειρήσουμε να κάνουμε μια αναδρομή στην προηγούμενη (38η) χρονιά, που πριν μερικές εβδομάδες ολοκληρώθηκε.
 
Στον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα μας κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση της SuperLeague κατηγορίας, για 2η συνεχόμενη χρονιά, έχοντας συγκεντρώσει 31 βαθμούς και απέχοντας 2 και 3 βαθμούς, αντίστοιχα, από την 3η και 2η θέση. Ο λόγος που δεν καταφέραμε κάτι περισσότερο, ήταν το γεγονός ότι ρίξαμε όλο το βάρος της συγκεκριμένης χρονιάς στην παρουσία μας στον Ευρωπαϊκό θεσμό (World Club Cup), με αποτέλεσμα να χρησιμοποιήσουμε και τα 2 mots μας εκεί, την στιγμή που δεχθήκαμε 3, αναπάντητα, mots από τις ομάδες που τερμάτισαν από πάνω μας. Νομίζω πως δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο.
 
Στον θεσμό του κυπέλλου, καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι την φάση των 32 (5ος γύρος), όπου και αποκλειστήκαμε από την Dinamo GNR. Πρόκειται για μία μέτρια, για τα δεδομένα της ομάδας μας, παρουσία.
 
Εκεί όμως που πραγματοποιήσαμε καταπληκτική και αξιομνημόνευτη πορεία, ήταν στον Ευρωπαϊκό θεσμό World Club Cup. Καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι τον 7ο γύρο (ημιτελικό), έχοντας 6 νίκες (5 από τις οποίες στην κανονική διάρκεια των αγώνων και μία, η 6η, στην παράταση), ενώ στον ημιτελικό, αντιμετωπίζοντας ένα μεγαθήριο, την Σερβική FC Crvena Zvezda kovaicca, δεν μπορέσαμε να φανούμε ανταγωνιστικοί και, μοιραία, παραδοθήκαμε στις ορέξεις της, χάνοντας το παιχνίδι με σκορ 3-0 (και βάσει της εικόνας του αγώνα, λίγα ήταν). Ακόμη μία φορά έχουμε καταφέρει κάτι αντίστοιχο, οπότε δεν τίθεται θέμα, είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι, αλλά θα πρέπει να ευχαριστήσουμε, με την σειρά μας, όλα τα παιδιά που βοήθησαν τα μέγιστα προς αυτή την κατεύθυνση, αφού χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε τόσο μακριά.
 
Σε ό,τι αφορά τις αποχωρήσεις και τις προσθήκες είχαμε τις εξής:
 
Κατά την διάρκεια της σεζόν, αποχώρησαν, κατά σειρά, οι παρακάτω παίχτες μας (οι ηλικίες τους είναι οι σημερινές):
 
31χρονος GK Stefan Dybek, 31 χρονος MRC Edgar Pedrosa, 29χρονος DC Hafez Al Shamie, 30χρονος MRC Telis Mitropoulos, 29χρονος MRLC Svorfudur Porleifsson, γεγονός που καταδεικνύει την δυσκολία αναπλήρωσης του "κενού" που άφηναν πίσω τους.
 
Παρόλα αυτά, η ομάδα μας έκανε τις απαραίτητες ενέργειες για να καλύψει με όσο δυνατόν καλύτερο τρόπο (τηρουμένων των αναλογιών) την παραχώρηση τους, φέρνοντας, κατά κανόνα, νεαρότερους παίχτες, με δυνατότητες να προσφέρουν και άμεσα αλλά και μελλοντικά, χωρίς, ωστόσο, μερικές περιπτώσεις εξ' αυτών, να αποτελούν κάτι το αξιοσημείωτο, σε ό,τι αφορά το συνολικό τους GS, αλλά από την άλλη πλευρά, μη έχοντας και διαφορετική επιλογή, έγιναν με σκοπό να διατηρήσουμε κάποια συγκεκριμένα αγωνιστικά δεδομένα σε ικανοποιητικό επίπεδο. Βασικός μας στόχος, εξακολουθεί να παραμένει η προσπάθεια να κρατήσουμε τον μέσο όρο ηλικίας των παιχτών μας σε τέτοια επίπεδα ώστε να μην μας πάρει ολοκληρωτικά η κάτω βόλτα ως ομάδα. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα αντέξουμε...
 
Πιο συγκεκριμένα, στην ομάδα μας, ήρθαν οι (οι ηλικίες τους είναι οι σημερινές):
 
25χρονος GK Jovo Glusac, 33χρονος FRLC Anthony Pascolo (ήρθε με συγκεκριμένο σκοπό, για το τελείωμα της 38ης χρονιάς), 22χρονος MR Gidi Ziv, 25χρονος ML Noppon Na Ranong, 29χρονος DR Augustin Dabuleanu, 23χρονος MC Pablo Diaz Reganon.
 
Παρόλα αυτά, έχουμε σοβαρό θέμα με την άμυνα μας, αφού στην αγορά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, σύμφωνα με τα δεδομένα αναζήτησης μας, αλλά και όσες υπάρχουν, κοστίζουν πάρα πολύ ακριβά.
 
Την φετινή χρονιά, είχαμε ως στόχο να παλέψουμε για μια καλύτερη θέση στην κατηγορία, από την 4η που κατακτήσαμε τις δύο προηγούμενες χρονιές, αλλά το κακό μας ξεκίνημα, από τη μία, σε συνδυασμό με την απογοήτευση και το γεγονός πως έχουμε κουραστεί λιγάκι, μας έχει φέρει σε αλλαγή στόχων, με αποτέλεσμα να πηγαίνουμε για διεκδίκηση της παραμονής, χωρίς να μπορούμε να δούμε κάτι άλλο στον ορίζοντα, σύμφωνα και με τον υπάρχοντα ανταγωνισμό.
 
Ακόμη και αυτό, φαντάζει αρκετά δύσκολο, αλλά θα το προσπαθήσουμε και βλέπουμε. Όπως και να 'χει, δεν θα σκάσουμε κιόλας.
 
Σε όλα αυτά, αν προσθέσουμε και τον πρόωρο αποκλεισμό μας από τον Ευρωπαϊκό θεσμό (World Club Cup), από τον 1ο κιόλας γύρο, μετά την εξαιρετική περσινή πορεία, αντιλαμβάνεστε το πόσο έχουμε ξενερώσει...
 
Έστω όμως και με αυτά τα δεδομένα, μπορούμε να αλλάξουμε την μοίρα μας, αφού ακόμα υπάρχει χρόνος, χωρίς ωστόσο να προσδοκούμε σε θαύματα. Ένα είναι το σίγουρο, οι οιωνοί δεν είναι με το μέρος μας.
 
Καλή αγωνιστική χρονιά να έχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΔευ Ιουν 24, 2013 3:23 am

Σε ό,τι αφορά τα φετινά μας pulls, είχαμε τα εξής (ηλικίες - ικανότητα μελλοντικής εξέλιξης):

5x 17χρονοι

2x 18χρονοι

3x 19χρονοι

===========

2x Πολύ Καλή

2x Καλή

1x Μέτρια

3x Κακή

2x Πολύ Κακή


Οι πέντε αποδεσμεύτηκαν κατευθείαν, ενώ οι υπόλοιποι βγήκαν προς πώληση.

Μόνο ο ένας από αυτούς παραχωρήθηκε κι έτσι και οι υπόλοιποι επίσης αποδεσμεύτηκαν.

Από την παραχώρηση του Evaggelou Karezi (14178430), η ομάδα μας εισέπραξε το ποσό των 235k, κάτι που μας αφήνει ως καθαρό ποσό στο ταμείο περίπου 200k (αν αφαιρέσουμε τα χρήματα για τις αποδεσμεύσεις).

Προφανώς και δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι, αφού οι τέσσερις περιπτώσεις με τα καλά progression abilities, δεν είχαν τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς ικανοτήτων, δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΤρι Αυγ 06, 2013 12:34 pm

Μετά από αρκετό καιρό, ενημερώνουμε το συγκεκριμένο topic.

Η χρονιά βαίνει προς ολοκλήρωση (δύο αγωνιστικές απομένουν) και η ομάδα μας, κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία πανηγυρικά (μένει να δούμε και την τελική μας κατάταξη). Αυτή ήταν η 13η μας παρουσία στην SuperLeague και καταφέραμε να μην είναι γρουσούζικη.

Θα βρισκόμαστε εδώ και του χρόνου, αλλά είναι πολύ νωρίς για να συζητάμε για στόχους και πλάνα.

Μέχρι να διεξαχθούν και οι δύο επόμενες αγωνιστικές, ας καταχωρήσουμε τα φετινά αποτελέσματα της ομάδας μας σε όλους τους θεσμούς.

Φυσικά, έτσι όπως έχουν τα πράγματα την φετινή χρονιά (κούραση και βαρεμάρα), μην περιμένετε ανάλυση των αγώνων.

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 D8vs

Όπως και να 'χει, καταφέραμε να ανατρέψουμε την, αρχικά εις βάρος μας διαφαινόμενη, κατάσταση και παραμείναμε στην κατηγορία. Στον θεσμό του κυπέλλου, φτάσαμε μέχρι τον 5ο γύρο, αλλά εκεί που απογοητεύσαμε, πραγματικά, τον κόσμο μας και την ελληνική κοινότητα, ήταν στον Ευρωπαϊκό θεσμό (World Club Cup), όταν και αποκλειστήκαμε από τον 1ο γύρο, ενώ την προηγούμενη χρονιά είχαμε φτάσει μέχρι τους τέσσερις του θεσμού.

Η ομάδα μας, πριν λίγες μέρες, απέκτησε έναν ακόμη νεαρό ποδοσφαιριστή, τον 24χρονο Περουβιανό DR Jefferson Alarcón, δαπανώντας ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό (3Μ). Η συγκεκριμένη προσθήκη έγινε για δύο λόγους. Αφενός για να ενισχύσουμε τα μετόπισθεν, ειδικά λίγα "μέτρα" πριν την τελική ευθεία του πρωταθλήματος, ώστε να μην κινδυνέψουμε την ύστατη ώρα και αφετέρου για να ρίξουμε λιγάκι τον μέσο όρο ηλικίας της άμυνας μας και κατ' επέκταση της ομάδας.

Ήδη, προς πώληση έχουν βγει από προχθές οι τρεις γηραιότεροι αμυντικοί μας. Oι δύο 30άρηδες Gnoinski και Spetzofagis, καθώς και ο 29χρονος και ουσιαστικά ο αδύναμος κρίκος μας Dabuleanu. Μέχρι το πρωί της Πέμπτης (μεθαύριο) θα γνωρίζουμε αν θα έχουν παραχωρηθεί και οι τρεις, με τους δύο (Dabuleanu και Spetzofagi) να έχουν δεχθεί ήδη προτάσεις.

Αν τελικά παραχωρηθεί και ο Πολωνός, τότε είναι πολύ πιθανό να αγωνιστιούμε με 10 παίχτες στα δύο τελευταία παιχνίδια (το ένα είναι ήδη κερδισμένο αφού η αντίπαλος μας δεν είναι ανταγωνιστική), εφόσον δεν βρούμε στην αγορά κάποιον παίχτη για να προσθέσουμε στο ρόστερ της ομάδας. Μικρή σημασία έχουν όλα αυτά, την δεδομένη χρονική στιγμή.

Αυτό που μετράει περισσότερο είναι η επόμενη μέρα, αλλά αυτή, όπως ήδη έχουμε πει, αποτελεί, για την ώρα, ερωτηματικό.

Το μόνο που γνωρίζουμε είναι το γεγονός πως σε λίγες μέρες θα έχουμε καινούρια ειδικότητα, μετά από πάρα πολλά χρόνια (περισσότερα των 10, μην πω και 15) και πιο συγκεκριμένα στην Πάσα. Τα αποτελέσματα της θα είναι που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την περαιτέρω πορεία μας στο παιχνίδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 09, 2013 1:57 pm

Εχθές το πρωί είχαμε την αποχώρηση και των τριών ποδοσφαιριστών μας, κάτι που μας βοήθησε να πάρουμε μια οικονομική ανάσα, αλλά και να "ξεφορτωθούμε" τρεις παίχτες με τάση προς τη μείωση των ικανοτήτων τους. Βέβαια, ειδικά οι δύο, διέθεταν και μεγάλες εμπειρίες, αλλά και υψηλά gs, αλλά, εφόσον τους διατηρούσαμε στο ρόστερ μας, θα είχαμε περισσότερα να χάσουμε παρά να κερδίσουμε (θα μειώνονταν οι ικανότητες τους, θα μας έριχναν αρκετά τα a.t., καθώς και θα έπεφτε η τιμή τους στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο).

Μείναμε με 10 παίχτες και αγωνιστίκαμε με τόσους στο παιχνίδι της προτελευταίας αγωνιστικής, αλλά το κερδίσαμε άνετα, αφού η αντίπαλος μας βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης.

Παρόλα αυτά, κινηθήκαμε αστραπιαία, εντοπίζοντας έναν αμυντικό ειδικών συνθηκών και τον φέραμε στην ομάδα μας, δαπανώντας περί το 1.6Μ. Πρόκειται για τον 26χρονο (σε τρεις ημέρες θα γίνει 27) Αργεντινό αμυντικό, DR Alcides Chamorro.

Εφόσον προσθέσουμε και άλλους παίχτες στην άμυνα (τώρα έχουμε τέσσερις), θα είμαστε αρκετά καλύτερα στα μετόπισθεν, αλλά σαφώς όχι όπως προηγουμένως (με Gnoinski και Spetzofagi). Δεν μπορούμε να τα έχουμε όμως όλα, όπως προηγουμένως. Ο λόγος είναι πως άλλαξαν τα δεδομένα του παιχνιδιού και παίχτες του διαμετρήματος των, είτε δεν υπάρχουν στην αγορά, είτε, κυρίως, κοστίζουν πολύ ακριβά (πολύ δε περισσότερο όταν είναι και αρκετά πιο νέοι από τα 30 έτη).

Για να είμαστε σχετικά ασφαλείς πίσω, θα χρειαστούμε δύο ακόμη προσθήκες (η μία έχει εντοπιστεί και θα κινηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 10, 2013 12:36 pm

Μόλις ολοκληρώθηκε ακόμη μία προσθήκη αμυντικού στο ρόστερ της ομάδας μας.

Αρκετά νεαρός, ο συγκεκριμένος και αναφερόμαστε στον 21χρονο Ισπανό DRC Raul El Bachiri.

Έρχεται στην ομάδα μας, όντας ο 5ος αμυντικός, για να καλύψουμε ακόμη περισσότερο τα κενά της άμυνας.

Όπως είπα κι εχθές, δεν μπορούμε να είμαστε, σε καμία περίπτωση, όπως πριν λίγες ημέρες, όταν είχαμε τους δύο "βράχους" πίσω. Είμαστε όμως αρκούντως ικανοποιημένοι, αφού καταφέραμε, μετά την πώληση τους, να βρούμε δύο αρκετά καλές περιπτώσεις (συν αυτή του Περουβιανού που ήρθε πριν 10 μέρες) και να "μπαλώσουμε" κάπως τις "τρύπες".

Μετά και το αυριανό, πολύ δύσκολο, παιχνίδι, κόντρα στην φετινή κυπελλούχο, θα ολοκληρωθεί η σεζόν και θα δούμε την τελική μας κατάταξη στην βαθμολογία.

Έπειτα, θα περιμένουμε μερικές ημέρες (μέχρι τις 16/8 ), για να ετοιμαστεί η ειδικότητα στην πάσα και θα ανεβάσουμε τους νεαρούς ποδοσφαιριστές μας. Από τα συγκεκριμένα αποτελέσματα θα καταστρώσουμε το πλάνο της επόμενης χρονιάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SteelGandalf
ex-Honorary Member
ex-Honorary Member
SteelGandalf


Αριθμός μηνυμάτων : 658
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2008
Ηλικία : 46

PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PM team - Yorkshire United (10531)   PM team - Yorkshire United (10531) - Σελίδα 26 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 3:10 pm

Τον τελευταίο καιρό έχουμε αφήσει στην άκρη την ενημέρωση του συγκεκριμένου topic.

Έφτασε η ώρα, έστω κι επιγραμματικά, να πούμε μερικά πράγματα για τον καιρό που πέρασε.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Συνεχίζοντας από εκεί που μείναμε και αφορά τα περσινά μας pulls, με ειδικότητα στην πάσα. Μείναμε απολύτως απογοητευμένοι. Δεν μπορέσαμε να βγάλουμε τα χρήματα μας, αφού από την πώληση τριών παιχτών, εισπράξαμε ένα ποσό της τάξης των 450k.

Πιο συγκεκριμένα είχαμε:

Από πλευράς μελλοντικής εξέλιξης:

1x ¶θλια (17 ετών)
1x Κακή (18 ετών)
5x Μέτρια (2x 17ετών, 2x 18 ετών 1x 19 ετών)
1x Καλή (17 ετών)
2x Πολύ Καλή (18 ετών)

Από πλευράς ηλικιών:

4x 17 ετών
5x 18 ετών
1x 19 ετών

Χωρίς να υπάρχει κάποιος παίχτης που θα μας έκανε είτε πλούσιους είτε απλά υπερήφανους, θεωρώ πως 2-3 περιπτώσεις αυτών ήταν αρκετά καλές, όχι όμως τόσο ώστε να κερδίσουμε χρήματα ή να μπούμε σε δίλλημα να κρατήσουμε κάποιον από αυτούς για να προπονηθεί με την ομάδα μας.

Ήδη οι δύο πρώτοι (με άθλια και κακή μελλοντική εξέλιξη) αποδεσμεύτηκαν και οι υπόλοιποι βγήκαν προς πώληση.

Οι πιο αξιοσημείωτες περιπτώσεις ήταν οι:

Theofanis Ziogalas με 0.304

Prokopis Mpekas με 0.308

Dimosthenis Karamolegkos με 0.26

και ο

David Kourampies με 0.204

Τελικά οι τρεις τους πωλήθηκαν και ο τελευταίος μαζί με όσους δεν πωλήθηκαν την πρώτη φορά που βγήκαν στην λίστα, αποδεσμεύτηκαν.

Καταργήσαμε την ειδικότητα στην πάσα και στο μέλλον μοιάζει απίθανο να ξανά ασχοληθούμε με τον συγκεκριμένο τομέα.

Λίγες ημέρες μετά, αποκτήσαμε δύο νεαρούς αμυντικούς, τον 17χρονο Σουηδό αμυντικό DL Karl-Erik Svansten και τον 19χρονο Μεξικανό αμυντικό DRLC Lazaro Pineda. Ο πρώτος έχει καλές προοπτικές, με μελλοντική εξέλιξη 0.288 (πολύ ψύχραιμος και με εξαιρετική επαγγελματική νοοτροπία), ενώ ο δεύτερος ήρθε για να προπονηθεί και η μελλοντική του εξέλιξη ήταν 0.196.

Δύο εβδομάδες αργότερα, αποκτήσαμε τον 18χρονο Τούρκο επιθετικό FRC Selcuk Lacin, αλλά το μετανιώσαμε κι έπειτα από περίπου 20 μέρες, τον παραχωρήσαμε χάνοντας μερικά χρήματα.

Τρεις αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η σεζόν, αποκτήσαμε έναν 27χρονο Βραζιλιάνο αμυντικό, τον DL Romeu Benfica, ο οποίος περιμένουμε να μας βοηθήσει αρκετά, την χρονιά που σε λίγες μέρες θα ξεκινήσει.

Τρεις ημέρες μετά την συγκεκριμένη απόκτηση, ήρθε η ώρα να παραχωρήσουμε έναν παίχτη μας (ο "χορός" των παραχωρήσεων ήδη ξεκίνησε).

Πιο συγκεκριμένα, ο 30χρονος DRL Carlos Irala ήταν ο πρώτος που έφυγε, λίγο πριν εκπνεύσει η περσινή χρονιά. Στην μετεγγραφική λίστα, προς πώληση, βγήκαν ακόμη τρεις παίχτες μας. Οι τρεις Τούρκοι (ένας επιθετικός, ένας μέσος κι ένας αμυντικός).

Με τα χρήματα από την πώληση του Irala, σπεύσαμε να αποκτήσουμε έναν επιθετικό, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πρόκειται για τον 27χρονο FR Klaus Jurgen, ενώ την ίδια μέρα πωλήθηκε ο μοναδικός επιθετικός που είχαμε και ο καλύτερος παίχτης της ομάδας μας, ο 30χρονος FC Emrah Yavuz (320 συμμετοχές, 346 τέρματα, με 7.82 μέσο όρο απόδοσης, 23 ασσίστς και 109 βραβεία παίχτη του αγώνα). Όλα αυτά σε 13 χρόνια παρουσίας του στην ομάδα μας (ήρθε στα 17 του με κόστος απόκτησης 5.7M, ενώ παραχωρήθηκε για 2.8Μ περίπου), έχοντας κερδίσει άπειρες ατομικές διακρίσεις (1ου σκόρερ, 1ου σε MoM, σε AvR κλπ.). Τεράστιος παίχτης-σκόρερ που δεν έχασε ούτε ένα παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια!

Προφανώς και το κενό του είναι δυσαναπλήρωτο, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Ελπίζουμε ο Αυστριακός Jurgen να μπορέσει να προσφέρει έστω μερικά από όσα μας έδωσε ο Τούρκος.

Μερικές ημέρες μετά, ακολούθησε η φυγή και των άλλων δύο και πιο συγκεκριμένα του MRL Baran Ayvaz (τεράστιος παίχτης, αλλά τραυματίζονταν σχετικά συχνά και αυτό μας στοίχιζε σε ορισμένους αγώνες) και του DRC Hamdi Aksoy, ο οποίος αποχώρησε πριν λίγες ώρες.

Δεν τίθεται θέμα πως η ομάδα μας έχει αποδυναμωθεί αισθητά. Οι τέσσερις τελευταίοι αποτελούσαν τους πιο δυνατούς κρίκους της ομάδας μας και θα είναι πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα χωρίς αυτούς.

Βέβαια, στον χώρο του κέντρου, εξακολουθούμε να έχουμε κάποιους αξιόλογους παίχτες (Tunchev, Na Ranong ακόμα και ο Ziv), αλλά στην άμυνα θα έχουμε θέματα.

Η 40η χρονιά ολοκληρώθηκε πριν τρεις ημέρες και η ομάδα μας κατέκτησε, για 2η συνεχόμενη φορά την 5η θέση. Έτσι όπως εξελίχτηκε η χρονιά και ειδικά με την σαφή αποδυνάμωση σε σύγκριση με την προηγούμενη (39η), δεν μπορούμε παρά να είμαστε ευχαριστημένοι. Ο ανταγωνισμός στην SuperLeague ήταν τεράστιος, αλλά εμείς πραγματοποιώντας έναν εξαιρετικό 1ο γύρο, καταφέραμε να σώσουμε την κατηγορία. Φυσικά, σε αυτό συνέβαλλε και το γεγονός πως δύο ιστορικές ομάδες (Dinamo GNR και Consuming Zombies) αποφάσισαν να πραγματοποιήσουν ολική ανανέωση. Παρόλα αυτά, μέχρι και την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή (στο 88ο λεπτό του τελευταίου αγώνα) όλα ήταν ανοιχτά, με την ομάδα του Apollona Eretrias να καταφέρνει, στην ισοβαθμία, να παραμένει στην κατηγορία, έναντι των Olymbians.

Στον θεσμό του κυπέλλου πραγματοποιήσαμε αξιομνημόνευτη πορεία, όταν και φτάσαμε μέχρι το τέλος του θεσμού, όπου στον τελικό (3η παρουσία της ομάδας μας εκεί) ηττηθήκαμε από την σαφέστατα ανώτερη αντίπαλο μας, Kafe-Aman, με το άκρως τιμητικό σκορ 2-0. Κάναμε μια τεράστια προσπάθεια για να πετύχουμε το ακατόρθωτο, αλλά η αντίπαλος ήταν απλά ανίκητη. Τελικά τα καταφέραμε καλύτερα από τις άλλες δύο προσπάθειες του πρωταθλήματος (όπου ηττηθήκαμε με σκορ 3-0).

Στον δε ευρωπαϊκό θεσμό, φτάσαμε μέχρι τον 2ο γύρο και αποκλειστήκαμε, κάτι που φυσικά και δεν μας χαροποίησε, αλλά δεν αποτέλεσε και έκπληξη για μας.

Προχθές κάναμε και τα pulls της νέας χρονιάς και είχαμε τα εξής:

Αναλυτικά τα φετινά μας pulls.

Από πλευράς μελλοντικής εξέλιξης:

2x ¶θλια (18 ετών)
2x Χαμηλή (17 και 18 ετών)
2x Μέτρια (18 ετών και 19 ετών)
4x Καλή (3x 18 ετών και 1x 19 ετών )

Από πλευράς ηλικιών:

1x 17 ετών
7x 18 ετών
2x 19 ετών

Αποδεσμεύτηκαν οι 7 και οι τρεις που παρέμειναν, θα πάρουν μία ευκαιρία τοποθετούμενοι στην μετεγγραφική λίστα.

Πρόκειται γι' αυτούς εδώ:

Thanasis Xeneropoulos με 0.268

Dimos Kamaritis με 0.268

και το καλύτερο φετινό μας

Ntinos Marinakis με 0.288

Τίποτα το ιδιαίτερο και φέτος, δυστυχώς. Ο Marinakis έχει μία προσφορά και θα φύγει με ένα ποσό γύρω στα 90k, κάτι που θα καλύψει τα έξοδα των αποδεσμεύσεων των pulls μας.

Πάμε τώρα στην ουσία.

Η επόμενη μέρα:

Η ομάδα έχει αλλάξει ένα μεγάλο μέρος του ρόστερ της. Οι τέσσερις αποχωρήσεις μας ήταν παίχτες στυλοβάτες (στις θέσεις τους). Αντικαταστήσαμε δύο από αυτούς (αποκτώντας έναν σε άμυνα κι έναν στην επίθεση).

Θα παραχωρήσουμε ή θα αποδεσμεύσουμε και τον 20χρονο DRLC Lazaro Pineda, αφού βλέπουμε πως δεν θα γίνει αυτό που υπολογίζαμε, ούτε κι επιθυμούμε να τον προπονήσουμε περαιτέρω, εφόσον δεν θα κερδίσουμε τα αναμενόμενα.

¶ρα, μπορούμε να αποκτήσουμε τρεις παίχτες (από πλευράς προπόνησης). Διαθέτουμε μερικά χρήματα και αν είμαστε τυχεροί, ίσως βρούμε κάποιους παίχτες. Όπως είναι φυσικό, έχουμε εντοπίσει κάποιες περιπτώσεις τις οποίες και μελετάμε. Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε να αποκτήσουμε κάποιον από αυτούς και αυτός είναι ο πιο βασικός λόγος για τον οποίο δεν μπορώ να κάνω προγνωστικά για την πορεία και τους στόχους της επόμενης χρονιάς.

Το σίγουρο είναι ένα. Θα είναι πάρα πολύ δύσκολη για μας και, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα αποτελέσουμε μια ομάδα που θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία.

Περισσότερα θα μπορούμε να πούμε όταν ολοκληρώσουμε το φετινό μας ρόστερ και αφού μελετήσουμε λιγάκι και τον ανταγωνισμό. Την φετινή χρονιά φτάνουμε τις 15 παρουσίες στην SuperLeague. Έχουμε 9 συνεχόμενες κατά το παρελθόν και αυτή θα είναι η 6η συνεχόμενη, στην δεύτερη σερί παρουσία μας στην μεγάλη κατηγορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
PM team - Yorkshire United (10531)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 26 από 27Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Leeds United - Pride of Yorkshire

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Paraga La Familia :: Παιχνιδια :: PC Manager Games-
Μετάβαση σε: